proana sucks

Na tenhle článek jsem narazila při brouzdání na netu. Docela pěkně napsanej, zasloží si být kopírován.

17. října 2008 v 21:24 |  pruda blog

6 důvodů, proč je "Thinspiration" postavené na hlavu

Týká se: anorexie, thinspiration, zdraví. Publikovala Eliška R. 5. 7. 2008 v VZTAHY & DUŠE .
thinspoThinspiration. Výraz, který mi už pěknou řádku dní více než vrtá hlavou. Stačí trochu zabrouzdat po internetu a člověk nabývá dojmu, že snad každá dospívající slečna má zpravidla blog, na němž vystavuje obrázky modelek s popisky "tak takhle chci vypadat!", chlubí se úbytkem každého půlkila a poctivě si zapisuje, který den co snědla. Toto téma se na Slečně už jednou objevilo - mně to ovšem nedá a ráda bych jej rozebrala znovu. Tentokráte s opravdu racionálními důvody, proč této davové mánii nepropadnout.
Na úvod tedy připomenu Terezčin článek (k přečtení ZDE). Komentáře pod ním mě vyděsily, ale pak jsem se celou záležitostí přestala zabývat.
V souvislosti s přípravou podkladů pro "Kampaň za zdraví a krásu" jsem však poslední dny začala čím dál více nacházet další a další blogy, jejichž majitelky se k tzv." pro-ana komunitě" (ach proboha!) hrdě hlásí a vzájemně se podporují v anorekticky chorém smýšlení. Napadlo mě tedy, že místo bezduchého kritizování se pokusím uvést věci na pravou míru.
6 důvodů, proč je "Thinspiration" postavené na hlavu:
1) UNIVERZÁLNÍ KOSTRA PRO VŠECHNY?
Osobně považuji za největší hloupost radu, kterou jsem nalezla na jednom nejmenovaném blogu - "Nos se sebou neustále fotku oblíbené modelky pro inspiraci." Spousta dívek vzhlíží k slavným divám jakožto k oltáři - sbírají fotky módních ikon a vtloukají si do hlavy, že právě takto budou vypadat, budou-li ignorovat rozzuřené kručení v břiše.
Proč je to tedy hloupost? Lidé nemají univerzální stavbu kostry. Velkou roli hrají geny - někteří se zkrátka narodili s vysokou, útlou kostrou a dlouhými končetinami, jiní mají postavu podstatně robustnější. Nebuď tedy naivní! Máš-li širší stavbu kostí, můžeš hladovět a hladovět a jediné, čeho docílíš, bude, že se z tebe stane kost a kůže, ale přes boky stejně nebudeš mít svoji vysněnou míru. Kosti holt nezhubneš, nohy hladovkou neprodloužíš a nakonec skončíš leda tak na psychiatrii.
2) NEREÁLNÉ CÍLE, NEÚSPĚCH ZARUČEN
Je důležité, aby ses naučila mít své tělo ráda i s jeho nedostatky. S rozumným, po všech stránkách vyváženým jídelníčkem a adekvátní pohybovou aktivitou můžeš postupem času nějaký ten faldík shodit. Pokud si však dáš předsevzetí, že do Vánoc budeš vypadat jako modelka z obrázku, či že při své výšce 160 cm zhubneš z 55 kg na 40, měla by ses nad svým smýšlením vážně zamyslet.
Dejme tomu, že jsi skutečně baculatější (tedy ne střízlík, který se z nudy rozhodl připojit se k jakési komunitě anorektiček a proto si usmyslel, že má příliš velký zadek a špekaté břicho, i když to není pravda) a ráda by ses dostala do formy. Přestaneš jíst příliš kalorická jídla, začneš sportovat a po měsíci zjistíš, že máš dvě či tři kila dole. Je to úspěch? Ano! Jen dietou, kterou nezhubneš více jak 1 kg za týden, své zdraví neohrozíš a kila tak shozená se ti jen tak nevrátí. Budeš-li však očekávat, že po už týdnu každodenního cvičení a drasticky zredukovaného jídelníčku budeš vypadat jako Keira Knightley, brzy upadneš do začarovaného kruhu depresí, přejídání, zvracení či hladovění. A anorexie či bulimie je na světě.
3) SEZNAMTE SE, PHOTOSHOP!
Vlastníš blog s rubrikou "Thinspiration", do které strkáš jednu fotku své oblíbené hvězdičky za druhou? Tak pozor, skutečná realita přichází. Myslíš, že je reálné, aby byly všechny celebrity na fotkách tak dokonalé s hladkou, zářící pokožkou, žádnými kruhy pod očima a neskutečně plochým bříškem? Není. Je pravdou, že ideály krásy se v různých dobách měnily. To, co je však považováno za ideál krásy dnes, nemá s přirozeností nic společného. Existence všemožných počítačových programů má na svědomí nejednu zakomplexovanou ženu.
Čili - je správné vzít si za vzor obrázek ženy, která ve skutečnosti (bez hodinového piplání počítačového grafika) beztak vypadá úplně jinak? Pro příklad ještě několik zajímavých fotek jako důkaz toho, co všechno ten zatracený Photoshop dokáže…
photoshop2
photoshop1
Mimochodem, hodně lidí se pídí po tom, jak celebrity vypadají bez nalíčení. V součastnosti je však dost možná zajímavější, jak vlastně vypadají bez počítačové úpravy!
4) "REAL" GIRLS?
Při přečtení předchozího odstavce v podstatě kdokoliv může namítnout, že pro svou inspiraci sbírá fotky cizích, "opravdových" (odtud ono "real") dívek. Pár takových fotek jsem si samozřejmě (a musím říct, že bohužel) také prošla. Nevěřila jsem svým očím, když jsem v komentářích pod fotkami četla, jak se návštěvnice blogu rozplývají právě nad fotografií té nejkostnatější s poznámkami typu "Ta se má, jak se jí jenom podařilo takhle nádherně zhubnout?".
Co by sis tedy měla uvědomit, lapáš-li po dechu při pohledu na neskutečně krásná bříška těchto dívek a závidíš jim jejich laní nožky?
*Jak už bylo řečeno u prvního bodu, někdo má holt "dobré" geny a může vypadat jako modelka, přestože se cpe od rána do večera zmrzlinou a chipsy. S takovými dívkami se nemůže srovnávat každý!
* Nikdy nevíš, jak na tom slečna na fotografii ve skutečnosti je. Možná se jedná o nemocnou anorektičku, kterou pár dní po vzniku fotografie museli hospitalizovat na jednotce intenzivní péče a dnes musí pravidelně docházet na sezení u psychiatra, je pod stálým dohledem lékařů a možná si anorexií či bulimií poškodila některé orgány, s čímž se bude muset léčit do konce života.
* Víš, kolik je dívkám na fotografiích vlastně let? I to je velice podstatný údaj. Se vší upřímností, přírodní zákony v mnoha směrech zkrátka neoblafneš. Jakmile dospíváš, mění se tvary tvého těla - to kvůli tomu, abys za pár let jakožto žena byla dost silná dát život malému človíčkovi. S nohy o rozměrech špejle by ses pod tíhou pětikolového břicha skácela jako domeček z karet. V dávných dobách, kdy lidé neměli zajištěný stálý dostatečný příjem potravy po celý rok, si ženské tělo naučilo ukládat tukové zásoby (oblast kolem pupíku, boky, stehna), aby těhotná byla schopná donosit dítě i v případě neúrody a období hladu. Svou velkou úlohu hrají hormony, a tak je jasné, že například zdravá dvacetiletá dívka se nemůže srovnávat s třináctiletou nudlí (většině dívek na fotografiích není víc), která ještě nezačala ani menstruovat! Uvědom si i to, že spoustě modelek v časopisech je sotva kolem patnácti let, pouze jsou tak nalíčené, oblečené a učesané, že vypadají mnohem dospěleji.
* Mnohé fotky jsou vyfocené tak, aby tělo vypadalo ještě kostnatější. Stačí se "vyblejsknout" s co nejvíc zataženým břichem, aby žebra trčela všemi možnými směry. A ostatní se můžou přetrhnout, aby vypadaly také tak. Pozor, už to, že se tyto dívky fotí a snímky vystavují na webu, aby jim jiní říkali, jak jsou hubené, svědčí o jejich anorexii.
* Ještě si neodpustím úvahy o názvu "real girls" - skutečné, zdravé holky přece jen vypadají jinak. Nelezou jim kosti a zajímají se i o jiné věci, než o váhu a míry v pase. Místo studování kalorických tabulek utíkej ven za kamarády, budeš daleko šťastnější a spokojenější. Když trávíš čas neustále jen s jedním jediným člověkem, brzy se dostaví ponorka - budeš-li kamarádit jen se svým obrazem v zrcadle, budeš se den ode dne nenávidět víc, přestože hubneš a plníš tak svůj vysněný "plán".
5) JÍME, ABYCHOM ŽILI!
Byla jsem doslova šokovaná, když jsem si přečetla denní jídelníček jedné z postižených. Na snídani si dala kostku ledu, na oběd žvýkačku (a ještě se hloupě ptala, jestli se žvýkačka náhodou nepočítá). Další den to samé, tedy jen s rozdílem, že následující noc do sebe nasypala balíček chipsů, tři tatranky a další vysoce kalorické, ale nijak výživné pochutiny.jime
Není pravda, že se bez jídla obejdeš a že budeš-li silná a vydržíš-li nejíst, získáš (bez následků)postavu jako modelka. Jídlo není pouze plné kalorií (které tak jako tak potřebuješ, aby ses mohla hýbat, dýchat - zkrátka žít), ale obsahuje živiny, které jsou nezbytné. Bílkoviny jsou potřebné pro stavbu svalových tkání, sacharidy dodávají tělu potřebnou energii pro život, tuky jsou zásobami "na horší časy" a propos, velká spousta vitaminů se rozpouští výhradně v tucích - čili nestačí slupnout vitamínovou tabletku! Bez těchto látek to s tebou půjde od desíti k pěti. Po týdnech hladovění tělo zareaguje úbytkem váhy, jelikož začne spotřebovávat své zásoby. Přesto bude velmi strádat nedostatkem. Na nehtech, jež se ti budou lámat, se objeví velké bílé fleky, zhorší se ti kvalita pleti, vlasy začnou ve velkém vypadávat a bude pro tebe obtížné uzvednout třeba jen mobil či sklenici s vodou.
Vrátím se k jídelníčku dívky, o které jsem mluvila v prvním odstavci. Tělo si jídlo žádá nejrůznějšími způsoby - můžeš to všechno ignorovat, stejně ve slabé chvilce podlehneš. Poprvé do sebe nacpeš hromadu sladkostí a budeš mít výčitky. Podruhé vybílíš ledničku a z výčitek se doženeš ke zvracení. Bulimie je tak zákeřná! Potřetí už ani jídlo ve svém staženém žaludku nebudeš moci normálně udržet a poletí to ven úplně samo. Tento stav už je velice vážný a je nezbytné vyhledat odbornou pomoc, než bude příliš pozdě.
Pamatuj - krásné tělo nebudeš mít za týden! Budeš-li spěchat, jedině si ublížíš. Rozhodně je daleko rozumnější začít se stravovat zdravěji a hýbat se (pokolikáté už to říkám?!). Výsledky nebudou vidět hned, avšak budou trvalejší.
Jen si to představ, měsíc nebudeš téměř jíst, sice shodíš na váze, ale kompletně si narušíš své zdraví, a nakonec skončíš v nemocnici, kde tě budou neustále hlídat, cpát do tebe jídlo a váha půjde bleskově nahoru. A shazovat znovu? Ba ne, neustále tě už bude někdo kontrolovat a navíc, svůj metabolismus sis už natolik narušila předchozím anorektickým experimentem, že zhubnout zdravě už nebude nikterak snadné.
Nehubni, začni žít zdravě!
6) NEZAVÍREJ OČI PŘED SKUTEČNOSTÍ
Podle mých osobních průzkumů každá pro-ana dívka má dostatečné množství informací o poruchách příjmu potravy, zajímá se o příběhy dívek, které anorexií trpěly, a články o anorexii se objevují i na nejrůznějších blozích paradoxně k hladovce navádějících. Z toho plyne, že tyto dívky jsou si moc dobře vědomy všech možných rizik, ale přesto se v nezdravém hubnutí dokonce podporují a vytvářejí tzv. pro-ana komunity.
Každá z těch holek, která v tuto chvíli leží na nemocničním lůžku se zavedenými hadičkami do žil, si říkala, že jí se to nemůže vyhnout kontrole, že jakmile bude spokojená, přestane. Jenomže ono není snadné přestat. Anorexie je nemoc, která tě pohltí a ty nebudeš moci poznat, kdy je nejvyšší čas začít se sebou opravdu něco dělat.
Co říci na závěr?
Jsi mladá, užívej si života. Místo toho, aby ses ničila a naříkala nad výstřižky svých "thinspirací", můžeš něco zažít, udělat užitečnou věc či někoho potěšit. Věř, že tě tví kamarádi nemají rádi za to, jak vypadáš, ale za to, jaká jsi. A kdo by chtěl kamarádit s holkou, která je sice ukázkově hubená, ale dieta jí vzala to všechno dobré, co bylo v ní? Já teda rozhodně ne ;-)
Text: Eliška R.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (220)
Zobrazit starší komentáře

201 karikrůtka karikrůtka | 9. prosince 2008 v 22:34 | Reagovat

Tak nevim, nevrátila se ceady ke starýmu blogu? http://anablogisek.wgz.cz/ Jestli jo, tak potěš pádlo teda, ta tam zas píše hlouposti.. A omluvuju se, že vám narušuju jinak tak zajímavou debatu (mnohem větší sranda to číst než rozebírání kdo drží hladovku etc.:)).

202 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 0:35 | Reagovat

nerušíš, to je ceady jo? já nevim že ty holky věřej tomu že když nebudou tejden jíst zatimco milej je na horách, že jako až přijede tak jí skoro ani pro krásu nepozná. no pravdou je že jí skoro nepozná ale kvůlima tomu, jak bude ona z tý hladovky mimo a psycho a on si bude řikat co to s ní sakra zase je.daleko víc by ho poěšilo kdyby na něj čekala rozesmátá a hot, než vyhladovělá a ledová jak psí čumák, tim ho teda moc neokouzlí. ono to nejedení sex appealu moc nepomáhá.

jinak nám karikatůrko klidně taky napiš něco ze svých zkušeností.

je fakt, že některý chlapi jsou hotový ajn cvai. já měla kdysi přítele a ten chudák trpěl dokonce předčasnou ejakulací a byl z toho špatnej,no to se ví.časem se trochu vytrénoval, ale nikdy to nebyla žádná sláva.

jo všímly jste si že kluk kterej špatně líbá většinou i špatně ****?

203 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 2:23 | Reagovat

ovšem lidi narazila sem na netu na MEGAPIPINU! To musíte vidět.

http://vanda-veskrnova.cz/

Jeden z nejlepších úryvků z blogísku:

“Potkala jsem tam i Gábynu Partyšovou, po nos zabořenou ve slevněných věcech, no jo, na mimino jí asi padne většina honorářů za nic, že musí nakupovat jako sociální případ. Bylo mě jí uplně líto tak jsem na ní pak myslela když jsem obědvala v Ambiente ústřice. Naštěstí jsem tu pachuť ze setkání s tou chuděrou smyla tak, že dnes jsem byla na své pravidelné zen masáži v Zen Asian Welness a jsem úplně v pohodě, plná pozitivní energie a moje mysl je totálně čistá. Moje masérka byla úplně v šoku, když mě viděla a hned poznala, že mě ten show bussinesovej život bere hodně astrální energie, takže jsme se domluvily, že budu chodit častěji, abych byla odolná proti vnějším negativním impulsům, to je pro nás věřící dost důležitý. Takže jsme to dneska trošku protáhly a já jsem celá kokosová, pružná, hebká, voňavá a odpočatá. Myslím, že by to většina z vás potřebovala taky. Myslete zenově, Vanda.”

204 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 2:25 | Reagovat

a dál:

Dneska bych vás už jen (a vlastně všechny moje fanoušky) chtěla poprosit abyste pro mě nehlasovali v anketě o nekrásnější ženskou celebritu českýho showbyznysu, která startuje ve středu na Nově právě v trapárně Přísně tajné. Proporce a osobní magii na to mám, ale asi bych nedokázala zase snášet nenávistný pohledy všech Dominik a Hoňek na dalším večírku nebo přehlídce.

205 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 2:29 | Reagovat

a jako perlička na závěr - vandino video:

http://www.youtube.com/watch?v=9x4Z70EFnlE

206 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 2:37 | Reagovat

ha ha - věřim že tohle video oceníš nejvíc ty:

http://www.youtube.com/watch?v=iFK_6IC998w&feature=related

207 Markéta Markéta | 10. prosince 2008 v 14:15 | Reagovat

Ty vole, ghj, to je mazec!  :-))))) Z Vandy jsem úplně hotová

208 ha ha.. ha ha.. | 10. prosince 2008 v 15:05 | Reagovat

Panebože, uchcávám, fakt... Tohle je vyloženě hvězda.. Jestli to není myšleno ironicky, tak těžce pochybuju, že se tahle slečinka někde uchytí.. Po takových pipinách vyloženě každý "skočí", to by byla spolupráce.. Možná tak majznout klackem po hlavě.. No já nemůžu.. Jdu ještě pročíst ten její blog, tohle se jentak nevidí..Povyšuju Hanoládu na inteligentní bytost :D

209 ha ha.. ha ha.. | 10. prosince 2008 v 15:13 | Reagovat

Lol, jsem ještě zhlédla to focení, no ten ateliér, já jsem fakt mrtvá smíchy.. To snad ani nemůže být pravda, ne??? 10tá cenová, tohle mít, tak se za to stydím.. To pózovala nějakýmu kamarádovi, to bylo skladiště a ne ateliér...

210 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 19:16 | Reagovat

no taky mam chvílema pocit že to snad musí bejt fake, ale obávám se že nejni.....zasloží si samostatnej článek, dám ho sem až přijedu z hor příští tejden.

211 ha ha.. ha ha.. | 10. prosince 2008 v 19:44 | Reagovat

Jo, to určitě chce, tahle holka je perla.. Co jsem ta četla a koukala, tak to myslí vážně, no jsem z ní mrtvá smíchy, fakt.. tohle byl super tip :)

212 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 19:49 | Reagovat

má i svůj skvělý profil: http://www.stesti.cz/profil/vanda.veskrnova/

Vanda se tam o sobě domnívá, že na ostatní lidi působí krásně a charismaticky.

213 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 19:59 | Reagovat

Prostě galance pár seláns. Parcela nebo pár selat?

http://vanda-veskrnova.cz/reportaz-sexy-foceni-v-tunisku/

214 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 20:11 | Reagovat

Závistivců, kteří si nedokáží přiznat, že jim moje kariéra imponuje a že mě obdivují, je po celém internetu ohromné množství.

215 ha ha.. ha ha.. | 10. prosince 2008 v 22:38 | Reagovat

Ježiš.. To je prostě něco.. By mě zajímalo, kdo jí ještě zná.. Já bych řekla, že takových moc nebude, protože rádoby modelek, co šlapou přehlídku za 2000,- jsou stovky, ale ještě jsem nezažila, že by některá měla její sebevědomí..

216 ghj ghj | 10. prosince 2008 v 23:48 | Reagovat

http://tyden.cz/rubriky/lide/o-kom-se-mluvi/kauza-pornokomiks-kucharova-se-distancuje-od-modelky_72161.html

nezná jí nikdo, ale ona je tak vehementní, že se snaží protlačit všude. Sledujte:

Pomocnou ruku jim nabídla i modelka Vanda Veškrnová. Ta za dopadení autorů pornokomiksu nabízí na svých internetových stránkách odměnu deset tisíc korun. Její osoba však budí u Taťány Kuchařové a Milana Richtera rozpaky.

Mladá modelka Vanda Veškrnová na svých stránkách píše: "Protože média ani policie zatím nevyvinuly odpovídající aktivitu k dopadení původce tak otřesného a společensky závažného činu, vyzýváme tímto ke spolupráci každého slušného člověka, jenž může poskytnout informace, které by umožnily identifikaci a potrestání pachatele." K textu přidala také své telefonní číslo a emailovou adresu.

"Dozvěděli jsme se, že slečna Vanda Veškrnová posílá do médií a na svých stránkách zveřejnila výzvu, kde říká, že společně s námi nabízí 1.010.000,- Kč. Chceme jasně deklarovat, že Vandu Veškrnovou neznáme, nikdy jsme s ní nehovořili a jedná se pouze o její aktivitu. Pokud ona nabízí jakoukoliv částku nad rámec naší odměny milion korun, je to jen její iniciativa a neoprávněně se tak zaštiťuje našimi jmény," napsali v tiskovém prohlášení on-line deníku TÝDEN.CZ.

Kreslený pornokomiks zahltil český internet"Osobně modelku a pana radního taky neznám, ale strašně je obdivuju a mám je ráda, proto jsem se rozhodla jim pomoci. Moc mě mrzí, co se jim stalo. Dokonce jsem se snažila dovolat panu Richterovi a nechala vzkaz u jeho sekretářky s tím, že se mi ozve, ale neučinil tak. Jsem tím trochu pohoršena, navíc i tím, že se ode mne distancovali."

"Teď mu například píšu email, proč mě nekontaktoval a taky bych se s ním ráda domluvila, jak bych mu peníze předala," řekla deníku TÝDEN.CZ modelka, která popřela, že by se chtěla nějak zviditelnit. Vanda Veškrnová se například v minulosti navážela do topmodelky Petry Němcové.

217 ha ha.. ha ha.. | 11. prosince 2008 v 8:54 | Reagovat

Je to jasné, po ní neštěkne pes, tak se snaží alespoň tak....

218 ghj ghj | 15. prosince 2008 v 23:41 | Reagovat

Tak radikálně měním svůj pohled na vandu. Tohle mně přesvědčilo o tom že je to fake.

http://vanda-veskrnova.cz/ja-a-nezadrzitelny-pokrok/

ty socialistické sítě, to nemůže bejt pravda.

a klobouk dolů, mimořádně povedený fake.

219 Anett Anett | Web | 21. prosince 2008 v 16:19 | Reagovat

Dopadlo to, jak některé z vás předvídaly...

amy-beefy.blog.cz

220 SliM* SliM* | Web | 24. prosince 2008 v 16:03 | Reagovat

Jenže většina holek se neřídí postavami celebrit, ale postavami svých kámošek a ty těžko prošly Photoshopem..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama